Úvod do Bitcoinu a dalších kryptoměn – přednáška Martina Šípa ze SatoshiLabs pro Mensa ČR

Uvod do Bitcoinu a dalsich kryptomen - Martin SIp - SatoshiLabs - TREZOR
Uvod do Bitcoinu a dalsich kryptomen - Martin SIp - SatoshiLabs - TREZOR

“Můžeš prosím říci zájemcům, kteří by se o kryptoměnách chtěli dozvědět více, sledovat vývoj nebo přímo začít obchodovat, doporučit nějaké zajímavé internetové stránky?” Martin ŠÍP:

Z českých věcí doporučím číst blog BtcTip (http://btctip.cz), sledovat Bitcoinovou komunitu CZ & SK na Facebooku (https://www.facebook.com/groups/bitcoincz), navštívit Paralelní Polis (https://www.paralelnipolis.cz) nebo sledovat její pravidelné Bitcoin meetupy a další program (https://www.youtube.com/playlist?list=PLGJQS0hwqLT2iLOfwYc4AdutvUuKxZmK).

K prodeji a nákupu bitcoinu za koruny se hodí burza Coinmate (https://coinmate.io) a k bezpečnému uchování bitcoinu a dalších kryptoměn zcela jistě hardwarová peněženka TREZOR (https://trezor.io).

Z materiálů v angličtině nemohu vynechat doporučení jakékoli přednášky od Andrease Antonopoulose (https://www.youtube.com/user/aantonop) a skvělý seznam bitcoinových odkazů Jamese Loppa (https://lopp.net/bitcoin.html).

PODÍVEJTE SE NA ZÁZNAM PŘEDNÁŠKY:

Úvod do Bitcoinu a dalších kryptoměn – přednáška Martina Šípa

Bitcoin ve světě

Jižní Korea

Korejská vláda nedávno uvedla, že uvažuje o zdanění bitcoinů, chce tak zamezit nekontrolovatelným účtům s kryptoměnou zakládaným nezletilými nebo cizinci.

Japonsko

Vláda uvažovala o tom, že by z bitcoinu vytvořila oficiální měnu. Tím by mohla kryptoměnu více regulovat i zdaňovat.

Izrael

Chystá se vyvinout vlastní národní virtuální měnu, která má v budoucnu zcela nahradit bankovky, mince a také elektronické peníze na bankovních účtech v běžné měně. První fáze by měla začít v roce 2019 a celý proces má být pod přísným dohledem centrální banky.

Německo

Uznalo bitcoin jako měnu už v roce 2013. Obchodování s bitcoiny tak začalo podléhat dani z kapitálových výnosů. Zároveň rozhodnutí spolkového ministerstva znamenalo, že se obchodní zisky vyjádřené v bitcoinech stávají předmětem 25procentní daně.

USA

Americký centrální daňový úřad označil v roce 2014 bitcoin a další virtuální měny za majetek, nikoliv měnu. Tím se na něj začala vztahovat zdaňovací povinnost.

Rusko a Čína

Obě země vyvíjí vlastní národní digitální měnu s poněkud jinými pravidly, než jsme u kryptoměn zvyklí, zcela pod kontrolou ji má mít stát.

Estonsko

Již před časem oznámilo svůj záměr vytvořit pilotní projekt národní virtuální měny Estcoin.

Kde Bitcoin koupit?

Bitcoiny lze nakoupit například v bitcoinmatech (obdoba bankomatů), které naleznete například v pražském Slovanském domě, v Arkádách Pankrác nebo v brněnském obchodním centru Omega. Bitcoiny rovněž můžete pořídit na některé z bitcoinových burz (třeba Bitstamp), v bitcoinové směnárně (například Coinbase), nebo nové bitcoiny můžete na svém počítači vytěžit.

Kde lze bitcoinem platit?

Podle mapy Coinmap je v České republice již přes sto možností, kde bitcoiny můžete utratit. Zatím vedou restaurace a kavárny, ale zaplatit můžete také v půjčovnách vybavení, kadeřnictvích, trafikách a obchodech s potravinami. Například Alza.cz koncem května zavedla do svých provozoven bitcoin bankomaty od společnosti General Bytes a možnost platit touto kryptoměnou pomocí platební brány BitcoinPay.

Kromě toho je od loňského roku možné koupit a prodat bitcoiny v síti 260 prodejen tabáku GECO. V Praze si za virtuální peníze můžete pronajmout své místo v hubu Paperhub. I v městech jako Brno, Olomouc nebo Pardubice se začínají objevovat první obchody, které virtuální měnu přijímají.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.