Třetina domácností nevystačí se svým příjmem, musí si půjčovat nebo sahat do rezerv

Každá třetí domácnost má problém vyjít s měsíčním příjmem. Často si musí půjčovat nebo sahat do rezerv, aby uhradily i pravidelné výdaje. Největší položku přitom ve výdajích domácnosti tvoří bydlení a jídlo.

Praha, 9. října 2019 – Každá třetí domácnost má problém vyjít s měsíčním příjmem. Často si musí půjčovat nebo sahat do rezerv, aby uhradily i pravidelné výdaje. Největší položku přitom ve výdajích domácnosti tvoří bydlení a jídlo.

Na bydlení padne průměrně 28 % příjmů a na jídlo je to jenom o jedno procento méně, tedy 27 % příjmů. Téměř pětina Čechů přitom nemá žádnou finanční rezervu. Nejhlouběji do kapsy mají rodiny s malými dětmi nebo s příjmem domácnosti do 20 tisíc korun. Vyplynulo to z výzkumu realizovaného společností Kantar pro Equa bank.

„Každý pátý Čech nemá vytvořenu žádnou finanční rezervu. Nejvíce finančně ohroženy jsou přitom ženy v domácnosti s dětmi mladšími 14 let. Čtvrtina Čechů má přitom rezervu pouze ve výši jednoho platu, pětina pak ve výši 2 až 3 měsíčních příjmů,“ komentoval výsledky průzkumu Ondřej Hák, ředitel produktů a rozvoje obchodu Equa bank. Zároveň doplnil: „Ač vypadají tyto statistiky hrozivě, lze se na ně podívat i z druhé stránky. Dvě třetiny domácností se svým příjmem bez větších problémů hospodaří a umí si nejen vytvářet rezervy, ale také pravidelně spořit. To potvrzují i naše data. Jen za poslední rok vzrostl objem na spořících produktech o 20%, oblibu si také získávají naše jednoduché on-line investice. Počet drobných investorů, pro které byl tento produkt vyhodnocen jako přiměřený a kteří
investují při každé platbě kartou, roste čtvrtletně dvouciferným tempem.“

Zadluženost domácností
Equa bank: Zadluženost domácností

SLEDOVÁNÍ A PLÁNOVÁNÍ PŘÍJMŮ

Průzkum také ukázal, že české domácnosti se chovají poměrně zodpovědně z hlediska plánování a sledování příjmů a mají také představu o tom, co si mohou a nemohou dovolit. Osm z deseti domácností pravidelně sleduje a vyhodnocuje své příjmy a celých 90 % jasnou představu o tom, kolik peněz mají k dispozici a co si mohou dovolit pořídit. Jen pouhá dvě procenta domácností uvádí, že rozhodně nemají žádnou představu o tom, jaké jsou příjmy jejich domácnosti a kolik peněz mají aktuálně k dispozici.

Schopnost vyjít s příjmem domácností
Equa bank: Schopnost vyjít s příjmem domácností

Na příjmu domácnosti se stále více podílí muži než ženy. Muži v průměru přinesou do domácnosti 62 % příjmů. Naopak ženy bývají mnohem častěji primárním správcem financí v domácnosti.

Tip na článek: Jak ušetřit peníze v domácnosti – rodinný rozpočet pod lupou

Největší výdaje domácností jdou přitom do financování bydlení, na potraviny, dále pak na děti, kulturu či dovolenou. Muži, více než ženy, pak utrácejí peníze za sport a za alkohol.

ÚVĚRY DOMÁCNOSTÍ

Díky dlouhodobě nízkým úrokovým sazbám úvěrů se domácnosti také nebrání půjčkám. V současné době má každá druhá domácnost nějaký úvěr, čtvrtina domácností má dokonce půjčky dvě. Nejčastěji si půjčujeme na financování vlastního bydlení. Dalším nejčastějším důvodem je půjčka na smazání dluhů a na koupi auta. Zadluženost domácností roste.

Na co si lidé půjčují
Equa bank: Na co si lidé půjčují

Je lepší mít peníze ze svých či z cizích zdrojů? Vypůjčili byste si finance pro splnění Vašeho přání? Zajímá nás Váš názor!

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.