Zonky z pohledu investora a investování na Zonky

Zonky investor a investování na Zonky
Zonky investor a investování na Zonky

Chystáte se stát nebo již jste Zonky investor?

Právě pro vás jsme přichystali kompletní souhrn těch nejdůležitějších informací pro investory aneb bude moje investice na Zonky “bezpečná” a výdělečná?

Fakta, zkušenosti a recenze reálných investorů na Zonky!

O společnosti Zonky s.r.o.

Zonky vytvořil tým lidí ze společnosti CreativeDock, která se zabývá inovacemi v oborech jako je finančnictví, pojišťovnictví nebo energetika. Služba je provozována pod firmou Different Money a byla vytvořena na míru a díky 20 milionové investici od skupiny Home Credit nejbohatšího Čecha Petra Kellnera a Jiřího Šmejce, která spadá pod mateřskou finanční skupinu PPF.

Home Credit tedy Zonky 100% vlastní.

Projekt řídí spoluzakladatelka Lucie Tvarůžková, dlouholetá novinářka a bývalá šéfredaktorka zpravodajského portálu iHNed.cz.

Investor Zonky, investice na zonky

Lidé ve vedení společnosti Zonky

Lucie Tvarůžková
Dlouholetá novinářka a šéfredaktorka serveru iHNed.cz se dříve věnovala tématům z vysoké politiky, korupčním aférám, státním zakázkám. Za svou práci v médiích získala několik prestižních ocenění.
Martin Pejša
Bývalý obchodní a marketingový ředitel Vodafone rozjel už několik úspěšných startupů. Zonky spoluzaložil a stará se o strategický rozvoj. Jeho další společnost Creative Dock staví inovace pro největší firmy v zemi.
Jan Zbirovský
Třetí spoluzakladatel Zonkyho. Jako šéf risku hlídá pravidla, podle kterých Zonky stanovuje zájemcům o půjčku úrokovou míru. Před Zonky pomáhal postavit na nohy DemirBank, velkou banku v Ázerbajdžánu. Zkušenosti sbíral také v PWC a v Komerční bance.
Anna Bláhová
Odpovídá za skvělou péči o Zonkyho zákazníky. Stará se, aby klienti dostávali odpovědi na svoje otázky, můžete na ni narazit na telefonu, mailu nebo chatu. Před Zonkym pracovala v PRE a v Komerční bance. Studovala na pražské Vysoké škole ekonomické a na Univerzitě Bocconi v italském Milánu.
Stanislav Filipčík
Řídí Zonkyho IT. V minulosti vedl vývoj vyhledávače hotelů pro americký startup Appnostic. Pracoval jako projektový manažer ve společnosti EmbedIT, kde odpovídal za nasazení bankovního systému pro HomeCredit Bělorusko. Rád cestuje do míst, kde už dlouho nikdo jiný nebyl.
Taťána Němcová
Šéfuje Zonkyho marketingu. V marketingu pracovala už dlouho před Zonkym, začínala ve strojírenství a pokračovala v telekomunikacích. Má zkušenost i s vlastním úspěšným startupem – pro společnost VodafoneCZ vybudovala jednoho z největších business partnerů.
Vojtěch Grym
Pracuje jako hlavní underwriter. To znamená, že uvažuje, jak komu případná půjčka zasáhne do života, a pomocí složitých výpočtů přiděluje jednotlivým poptávkám ratingy a úroky. Než se dostal k Zonkyho příběhům, schvaloval půjčky v ZunoBank.
Lukáš Kaňok
Buduje Zonkyho síť partnerů, aby služba byla dostupná pro co nejvíce zákazníků. Čtrnáct let pracoval v obchodním oddělení velkých firem – nejpreve ve Vodafone CZ, poté ve vydavatelství MAFRA. Vedl dva startupy (Update a Revize pod kontrolou).
Tadeáš Válek
Risk manažer. Vymýšlí, jak neustále zlepšovat způsoby, kterými se hodnotí rizikovost klientů. Vypočítává, jak nastavit výnosy u jednotlivých půjček tak, aby lidé, kteří dávají k dispozici své peníze, vydělávali přiměřeně tomu, jaké podstupují riziko. Před nástupem k Zonkymu pracoval na stejné pozici v Raiffeisen stavební spořitelně.

Investor Zonky, investice na zonky

Zonky investor a investování na Zonky

Právě úrok pro budoucího dlužníka (snížený o poplatek pro Zonky – společnost vydělává právě na těchto poplatcích) je potom výnosem pro investory na této platformě, které osobní příběh sepsaný žadatelem o půjčku zaujme a rozhodnou se mu své peníze půjčit. Na celkovou požadovanou sumu se jich ale vždy skládá několik, aby se potencionální riziko nesplacení rozložilo mezi více investorů.

Investoři se na složení každé půjčky mohou podílet částkou od 200 Kč do 5 000 Kč.

Před investicí je nutno podepsat smlouvu a předat žádost na tzv. Tržiště Zonky, kde se předkládají nabídky po dobu maximálně 7 dní. Podpořit svoji žádost mohou žadatelé o půjčku také pomocí fotografií, kde jde vidět jejich motivace pro využití půjčky. Pokud se investoři po 7 dnech nesloží na 100 % žádosti, není půjčka klientovi poskytnuta.

Zonky investor a investování na Zonky
Zonky uživatelské prostředí ve vaší administraci a přehled investic. Zdroj: Zonky.cz

Zonky výhody pro investory

 • investice je zdarma (platí se pouze 1% z investované částky)
 • vyšší zhodnocení než u bank (průměrný očekávaný výnos až 9 %)
 • možnost investovat již od 200 Kč
 • nestaráte se o administrativu a smlouvy
 • případné nesplácení půjček řeší Zonky se svými právníky
 • bezpečné uživatelské prostředí systému
 • přehledná statistika osobních investic
 • relativně nová a alternativní možnost investování (P2P půjčky)

Lucie Tvarůžková, spoluzakladatelka a ředitelka Zonky.cz, představuje společnost:

Zajímavé informace pro investory aneb bude moje investice “bezpečná”?

Žadatelé o půjčku jsou velmi důkladně lustrování a kontrolováni, jako u málokteré nebankovní společnosti na trhu, a proto je riziko defaultu (nesplácení) půjčky relativně nižší, oproti alternativním P2P službám na českém trhu jako je Benefi nebo Bankerat. Zonky využívá propracovaného know-how mateřského Home Creditu, který patří mezi největší nebankovní poskytovatele spotřebitelských půjček a úvěrů na světě (působí na trzích jako jsou Rusko, Čína, Indie, Filipíny, Indonésie, USA a další). Plus k tomu přidává již zmiňovaný sociální rozměr a životní příběh každého klienta.

Investor Zonky, investice na zonky

Zonky ověřuje tyto údaje:

 • 2x totožnost dle registru neplatných (či kradených) občanských průkazů
 • zda není žadatel v exekuci
 • zda neměl v minulosti problém se splácením jiných půjček a úvěrů
 • ověřuje příjmy, zaměstnavatele a pracovní reference žadatele
 • vytvoří ekonomický model (jestli půjčka nedostane dlužníka do dluhové spirály)
 • pokusy o podvod dle kontrolních postupů finančních institucí a zahraničních zkušeností s P2P půjčováním (americký Lendig Club)
 • finanční historii a platební morálku podle NRKI (Nebankovního registru klientských informací)
 • a podle dalších registrů:
  • ISIR – insolvenční rejstřík
  • ARES – administrativní registr ekonomických subjektů
  • RŽP – živnostenský rejstřík
  • CEE – centrální evidence exekucí
  • katastr nemovitostí
 • každý žadatel projde ručním schvalováním zákaznického oddělení
 • kontroluje se aktivita na sociálních sítích (Facebook, Twitter, Google plus, Linkedin a další)

Neznamená to však, že žadatel o půjčku musí mít všechny body v pořádku. Podle rizikovosti žadatele o půjčku mu systém přidělí rating (A**, A*, A++, A+, A, B, C, D) a s ním související úrok (většinou v rozmezí od 4 % – 19 %).

ZONKY se snaží vybírat ty nejméně rizikové klienty na trhu a přikládá také váhu osobnímu příběhu žadatele.

Pokud měl žadatel v minulosti vyložené problémy se splácením nebo je v exekuci, dlouhodobě nezaměstnaný, či bez potvrzení o příjmu, Zonky mu nikdy nepůjčí!

V případě nesplácení se účtují následující poplatky:

 • poplatek 100 Kč za první upomínku a 300 Kč za každou další
 • smluvní pokuta ve výši 2500 Kč

V několika případech může Zonky půjčku zesplatnit celou a vymáhat celou částku včetně úroků.

Udělá to v těchto případech:

 • zjistí se, že žadatel o sobě neříkal pravdu
 • na jeho majetek bude zahájena insolvence, exekuce nebo jiné řízení (včetně dědického)
 • poruší některý bod smlouvy
 • 2 měsíce za sebou nepošle splátku
 • 1 splátku bude dlužit déle než 3 měsíce

Zonky v porovnání s Bankeratem

Oproti Bankeratu lze opravdu velmi dobře diverzifikovat riziko, ať už třídou rizika / ratingu dlužníků, tak především rozložením financí mezi desítky až stovky dlužníků a to právě investicí již od 200 Kč. Tedy i 100 000 Kč můžete velmi dobře diverzifikovat a rozložit mezi až 500 dlužníků.

Zonky také disponuje velmi živou a rozsáhlou komunitou, která si navzájem pomáhá a spolupracuje a tvoří mnoho nástrojů usnadňujících investování a život investorů na tomto P2P půjčkovém portále.

To nejdůležitější se dozvíte opravdu rychle v uzavřené investorské skupině na Facebooku: https://www.facebook.com/groups/224906947847241/ (Investor na Zonky), kde je nyní již bezmála 2000 investorů. Celkem jich na Zonky něco kolem 6000 a stále přibývají.

Problémem na Zonky je to, že počet investorů a jejich kapitál mnohonásobně převyšuje nabídku kvalitních dlužníků. Z tohoto důvodu mnoho investorů používá svépomocí vyrobené roboty, kteří investují dle předem daných preferencí do konkrétních půjček ihned po jejich zveřejnění. Je tedy poměrně těžké zvládnout uživatelsky zainvestovat ty nejzajímavější půjčky. Tzn. ty s vyšší úrokovou sazbou a kratší dobou splatnosti. (Zdroj: http://www.investovani-pro-zacatecniky.cz/mesic-na-zonky-cz/)

Investor Zonky, investice na zonky

Další zajímavé zdroje informací o investování na Zonky

zonky-ban-ilustr-500x500-02.jpg
Zonky investor a investování na Zonky

Další časté dotazy ohledně investování na Zonky naleznete zde: Zonky investor

Promo kód Zonky nebo o pozvánku do P2P platformy si můžete požádat zde: Promo kód Zonky

Podělte se níže v diskuzi o vaše zkušenosti, jak pozitivní, tak negativní, s investováním přes online platformu Zonky, děkujeme!

9 KOMENTÁŘE

 1. Čtu zde hodně přehnané chvalozpěvy na zonky. A ani nemluvě o zkrachovalém Benefi.

  Zonky má možná dobrý výnos dnes, v roce 2016-2017 a možná i v roce 2018. Jenomže většina zkušeností ze zahraničí ukazuje, že první 2-3 roky jsou zpravidla ty nejlepší u každé nové platformy, ale pak přichází bolestivé probouzení. (viz například Bondora a desítky dalších!)

  Jedna věc je totiž výnos teoretický a druhá je výnos praktický.

  Zonky má na rozdíl od zahraničních platforem poměrně dlouhé investiční období. Druhá věc je ansence zajištění resp. zpětný odkup. To jsou pro investora do NEZAJIŠTĚNÝCH úvěrů obrovské rizika.
  Objem defaultů totiž významně roste s přibývajícím věkem úvěru. Dnes je všechno krásné a zelné. Ale v roce 2020 může do dafaultů spadnout i 25 – 30% portofolia zainvestovaného dnes. Bohužel, tato čísla Zonky nezveřejňuje zcela transparentně. Mail s defaulty pro investory je sice hezký, ale těžko říct, čím je podložen. Například na zkušenostech z Bondory dnes víme, že i nadnárodní velké startupy dokážou investorům pěkně lhát a tajit skutečná čísla.

  Taky Zonky od 1.9.2017 významně zdražují. Průměrný výnos pak klesne na kolik? 4%. Přii tomhle procentu jde o vyhozené peníze. Jiné zahraniční platofrmy s buy back, s krátkodobými půjčkami mají průměrný výnos 10-14%. Proč tedy dávat peníze do Zonky? Od 1.9.2017 to ztrácí vzhledem k rizikům, inflaci a dani z přijmu smysl.

  Je opravdu otázkou, zda za těch 5-7 letech bude u investorů dnes zobrazovaný výdělek nebo prodělek.

 2. Po roce investování (470 půjček) musím konstatovat, že se jedná o celkem dobrý a funkční počin v našich končinách. Vytknul bych snad jen celkem ne úplně zvládnuté webové rozhraní, kdy např. není možno uložit trvale filtry, celkově pomalá odezva a pod. Poplatek je 1% z investované částky za měsíc, což u mne vychází na cca 10% z hodnoty úroků za rok. Co je však nejhorší je stále nedostupný sekundární trh, na kterém by bylo možné koupit/prodat půjčky v případě potřeby likvidity. Ale nechci jen hanět. Přístup dobrý, výnos taky, doporučuji !

  • Proboha poplatek je samozřejmě ROČNÍ, takže za měsíc se odečítá 1/12 z toho 1%. S procentem za měsíc, by to investrům nevyneslo prakticky nic.

  • Jo nevšiml jsem si, že píšete “z hodnoty úroků” nikoliv úvěrů. Stále ale platí, že to je 1% z investované částky za rok, účtováno po měsících.

KOMENTÁŘE

Napište komentář
Zde napište Vaše jméno

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.